Hrynapc.net

 • Úvod
 • Členové týmu
 • Recenze
 • Reklama a výměna odkazů
 • Spolupráce
 • Mafia I

  Mafia … co je na ní tak zvláštního? Že se o ní mluví ještě tolik let po jejím vydání? Že se stále hraje? Na to se vám pokusím odpovědět v této recenzi …

  Začátek

  Hlavní postavou hry je Tommy Angelo, taxikář který se dostal k mafii naprosto náhodou když se připletl pod nohy dvou Salieriho mafiánům, kterým pomohl utéci před jistou smrtí. Jenomže netušil, že mafiáni kteří šli po Salieriho hoších si dají tu práci, aby ho našli a pomstili se mu. Shodou okolností ho přepadli nedaleko Salieriho baru a tak se Tommy dostal do služeb mafie, a začíná tak kolotoč plný nečekaných událostí a dějových zvratů.

  Vozidla

  Vozidla – zřejmě to první, s čím se ve hře setkáte, jsou až nestandardně kvalitně zpracována. Potěší že fyzika funguje, a model poškození jakbysmet. Poškození má také samozřejmě vliv na jízdní vlastnosti takže například s těžce poškozeným autem nevyjedete ani kopeček. Vozidel je ve hře přes 60 kousků což je určitě jenom dobře, jen škoda že autoři nesehnali licence na názvy aut. Co stojí za zmínku že nemůžete vstoupit do jakéhokoliv auta se vám zachce, musíte se jej nejprve naučit ukrást, což je podmíněno vašim postupem ve hře.

  Město

  Co se týče města – Lost Heaven na mě působilo dojmem, že jde skutečně o město. Všude plno lidí, aut(a tím pádem i dopravních nehod), tramvají a nadzemek (kterýma se můžete svézt) a dokonce i lodí(na těch se už nesvezete:). Policie zde funguje tak jak má což je doslova rarita a to i v dnešních dobách. Pokud překročíte rychlost nebo pojedete na červenou a policista vás uvidí, bude vás chtít pokutovat. Pokud spácháte něco vážnějšího nebo nezaplatíte pokutu bude vás chtít policie zavřít. A pokud nedej bože někoho zastřelíte, tak policie již nebude tak shovívavá a rovnou tasí kolty.

  Grafika hry

  Grafické zpracování je řekl bych téměř nadčasové a ani několik let po vydání grafika neurazí. Hra je postavená na LS3D enginu vyvinutém v Illusion Softworks (dnes 2K Czech) speciálně pro potřeby Mafie. Mimika obličeje je ztvárněna výtečně a pohyby postav jsou dělané pomocí motion capture což vytváří přirozený pohyb postav.

  Kampaň

  Mafie je v jádru lineární 3D akce takže se moc volnosti v hlavní kampani nedočkáte, což ovšem nevadí, protože bravurní příběh napsaný Danem Vávrou vypadá jako scénář k dalšímu Hollywoodskému trháku. Misí je 20 a jsou velice pestré takže nuda, je slovo na které při hraní Mafie zapomenete. Volnosti si dosytnosti užijete v Jízdě a po dohrání hry také v extrémní jízdě, kde budete plnit plátnové úkoly a za ně dostávat bolusová auta.

  Dabing

  Hra je také nadabována herci zvučných jmen jako např. Marek Vašut, Petr Rychlý, Luděk Čtvrtlík, Antonín Molčík a tak dále. Český dabing se taktéž nebojí být vulgární, což ovšem zapadá do atmosféry hry. Český dabing se mě zdá také daleko kvalitnější než-li dabing anglický, což je podle mě naprosto v pořádku.

  Zbraně

  Zbraňový arzenál neohromí ale ani neurazí i když na můj vkus by těch zbraní mohlo být více. Naštěstí zde nechybí legendární Tommy Gun, Colt 1911 a nebo třeba upilovaná brokovnice lupara.

  Kritika

  A teď taky troch kritiky. Umělá inteligence, ač funguje v podstatě dobře, vás v některých misích opravdu začne štvát. Ono opakovat misi po 6té jenom proto, že váš parťák naběhne před ústí nepřítelovy brokovnice, není nic příjemného. Také proslulá „policejní scéna“ když spácháte více přestupků za sebou (třeba za rychlou jízdu) objeví se tatáž animace pořád dokola i když vás policista zastavuje po 120té. Nebo se taky stává, že když zatroubíte, tak vám chodci skočí přímo pod kola. Taky je veliká škoda že v Mafii není multiplayer. Co si víc přát ? Mafie je prostě kvalitní titul v domácí produkce z celosvětovým věhlasem, který se hraje dodnes, a to hlavně díky fanouškovským modifikacím které hru, hodně oživí. Mafie je rozhodně titul, který by u vás doma neměl chybět a byla by ostuda nemít originální kopii Mafie za dnes již tak směšnou cenu jako je 250Kč.

  Připravujeme
  Call of Duty
  World of Warcraft  Kontakt
  hrynapc@email.cz
  Hledáme
  Stále hledáme nové redaktory pro nové, ale i staré sekce, pokud máte zájem, zaregistrujte se zde.
  Copyright © 2008 - 2009 hrynapc.net